Zábava a Hry / PC Hry - Recenze / Pro Evolution Soccer 2010
Dnes je 23. 07. 2024 a svátek má Libor
čas čas čas čas čas čas Právě používáte prohlížeč Neznámý
Novinky   ||   < World of WarcraftZábava a HryTitan QuestDiablo 3 >

Pro Evolution Soccer 2010

Autor: Barnews / 7. Července 2010 / Přečteno: 1212x

Nejspíš mám jen fotbalovou horečku, ale PES 2010 je fotbal, u kterého jsem vydržel zatím nejdéle. Již 9 měsíců mě stále drží a dokáže mě dobře zabavit. Ne vše je na Pro Evolution Soccer skvělé. Má spoustu much a nedotažeností. Jedno mu však nejde odepřít. Fotbalovost. To je základní věc, kterou se Pro Evolution Soccer liší od konkurence. Právě ona fotbalovost a jedinečnost každého zápasu, gólu či akce je hlavní silou PRO EVA.

Co je nového?

Fotbal je hra o rychlosti, síle, svižnosti a hlavně týmové hře. Všechny tyto aspekty byly od minulého dílu zlepšeny. Na hráčích je nyní mnohem více vidět jak rapidně zrychlí do sprintu. Míč je nyní také možné vystřelit mnohem tvrději, než jak tomu bylo doposud. Hodně záleží, jak vašemu hráči sedne balón na nohu. Také v týmové hře je znát pokrok. Někdy až přehnaně si hráči vypomáhají. Bohužel i přes posun k lepšímu je stále co dohánět.

Herní módy

Klasické módy jako Exhibice, Trénink, Ligové soutěže i Evropské pohár tu samozřejmě najdeme. V módu Become a Legend si můžete vytvořit sami sebe jako hráče a z úplného zelenáče se vypracovat na fotbalovou hvězdu. V tomto módu hrajete pouze za sebe. Rozhodně zajímavý mód, ale brzy mě omrzel.

Jedním z největších trumfů, které lze v rukávu KONAMI nalézt, je rozhodně Master League. Nejedná se o obyčejný mód ligy, kde si vyberete team, odehrajete za něj pár sezón a je to. Master League je malou náhražkou fotbalového manažeru. Není tak detailní a komplexní, ale za to není ani tolik zdlouhavý a přísný na některé věci. S průběhem roků se vaši hráči zlepšují či zhoršují. Když jejich věk pokročí, oznámí hráči svůj odchod do důchodu. Velké úspěchy také vyžadují velké úspěchy a vystačit si na všech postech s vašimi odchovanci není také snadné. Proto se velice brzy uchýlíte k nákupům nových posil do týmu. Vaše příjmy plynou zejména z vašich úspěchů na hřišti.

Jakmile se začnete objevovat ve finálových zápasech a na prvních místech, začnou se k vám hrnout nabídky od investorů. Dostatek dobrých investorů vám dokáže zajistit poměrně bezproblémový chod klubu. Mezi výdaje potom patří platy hráčů a také kvalita personálu týmu. Libovolné změny herní formace, taktiky a stylu hry jsou samozřejmostí. Čím více peněz vložíte na mladé fotbalisty, tím větší šance je, že se ve vašem mladším týmu zrodí dobrý fotbalista. Vaše peníze se také vyplatí vrážet do tréninku hráčů. Mimo jiné je můžete naučit nové dovednosti, která jim bude užitečnou na jejich postu a nebo je rovnou naučit hru na jiné pozici.

Fotbalová stránka hry

Pro Evolution Soccer narozdíl od konkurence od EA klade mnohem větší důraz na fotbalovou rozmanitost a realističnost. Ve FIFĚ se někdo každou chvíli blýskne úspěšnou parádičkou či skvěle zatočenou střelou. PRO EVO není tak přeumělkované. To ale neznamená že se zde podobných věcí nedočkáte. Parádní fotbalové momenty vám PES 2010 dávkuje postupně a musím říct že to funguje skvěle, takže se jich nepřejíte a vždy se můžete těšit na něco nového. Akce jsou unikátní a jedinečné do té míry, do jaké to v dnešní době na PC jde.

Stejně jako ve skutečnosti i v PES 2010 zanikne výkon jednotlivce proti sehranému týmu. V PRO EVU si užijete jak individuální průniky, tvrdé střely a přesné centry, tak i hru na jeden dotyk a důmyslné kombinace. Z toho plyne i to, že jsou hráči vcelku inteligentní, občas udělají něco nelogického a divného ale jinak jsem s nimi byl spokojený. Brankáři jako by jim z oka vypadli. Všeobecně platí, že se na ně dá spolehnout, ale samozřejmě se nejedná o roboty. Jejich výkony se dají srovnat se skutečností. Několikrát se mi stalo, že gólman vůbec nereagoval na střelu. To je ale skutečně vzácný jev.

Systém přihrávek, centrů a střel je vydařený. Myslím tím, že balón nelétá vždy na úplně stejné místo, tak jako ani ve skutečnosti se vám pravděpodobně něco takového nepodaří. S koordinací hráčů a jejich pohybem už je to horší. Nemyslím tím že to je otřesné. Spíše bych si přál aby to bylo více skutečnější. Pohyby hráčů jsou pěkné, ale často nereálné. Hráč se otočí tak, jak byste to ve skutečnosti nedokázali, nebo s míčem zatočí velice prudce, že je to těžko uvěřitelné. V tomto odvětví je stále mnoho nedotažeností. Umělá inteligence hráčů i týmů jako celku je však na vysoké úrovni. Svému týmu lze libovolně upravit formace, rozestoupění hráčů, obranný styl, útočný styl a podobně.

Skvělé je, že hodně manažerských i trenérských úkonů můžete nechat na počítači. Dáte mu jen potřebné pokyny a on bude vše dělat za vás. Vystřídá unavené hráče během zápasu, na každý zápas nasadí nejlepší možnou sestavu, koupí nové hráče do týmu či obnoví s již koupeným hráčem smlouvu.

Dále bych se ještě rád zaměřil na rozhodčí a standardní situace. V prvních pár zápasech se mi rozhodčí zamlouvali. Brzy se však jejich pískání stalo čitelné. Jejich soudcování je někdy podivné a zejména fauly posuzují otřesně. Rohy a přímé kopy se kopou klasicky jak tomu obyčejně bývá. Tento systém mi přijde velmi zastaralý a odfláklý. Góly z přímých kopů i rohů jsou svou kvalitou v závěsu za zbytkem hry.

Blížíme se k závěru

Jako každým rokem i letos nejsou licencované všechny týmy a hráči. Je možné je ve hře najít, ale pod jinými jmény.

Ke grafice nemám snad jediné výtky. Pěkně se na to kouká a hned se to neomrzí. Zápasy za slunečných i deštivých dnů či chladných večerů mají každý jiný náboj. Se zvukovou stránkou to je ale bídné. Jestli něco kazí atmosféru zápasů, je to audio. Mluvím teď zejména o divácích. Od předešlých dílů sice umí vytvořit ze stadionu pořádný kotel, ale jakmile padne gól, zdá se mi, že ztichnou. Žádný ryk fanoušků a ohlušující řev. Také jejich chorály a melodie na sebe leckdy nenavazují tak, jak by se slušelo. Abych však nebyl tak zlý, je možné, že chyba je v mé integrované zvukovce, i když v tom případě by v KONAMI měli zapracovat na uživatelské podpoře.

Replaye lze ukládat a přehrávat. Místa na replaye je však málo a samotné jejich přehrávání stojí taky celkem za zlámanou grešli. Takže další z věcí od které by se slušelo zlepšení.

Pro Evolution Soccer 2010 jsem již shrnul jedním slovem na začátku. Fotbalovost. Tento díl učinil pár kroků k přiblížení virtuálního fotbalu skutečnosti. Sou to však jen malé krůčky. Osobně si myslím, že aby se stal virtuální fotbal velmi podobný tomu skutečnému, bude se muset radikálněji přistoupit k jeho tvorbě. To je podle mě hlavní zádrhel. Hráči se stejně chovají uprostřed hřiště, ale i u krajní čáry. Jejich vedení míče se neliší podle situací atd... Zkrátka virtuální fotbal čeká ještě dlouhá cesta.

Klady +++

  • Fotbalový, realistický nádech
  • Umělá inteligence
  • Master League
  • Grafika
  • Neomrzí a neokouká se

Zápory ---

  • Standardní situace a Rozhodčí
  • Licence
  • Ozvučení

Hodnocení 89%

Komentáře

Přidávání komentářů vyžaduje přihlášení.

Bazény, zastřešení ALBION Group, a.s. ZDROJ.cz - katalog odkazů Katalog odkazů TopLink Príma internet Cesky vyhledavac CENT.CZ Addwebsite.eu TOPlist
Výměna odkazů :: optimalizace PageRank.cz
Kontaktujte nás na ICQ 301201191 | nebo 367080819