Zábava a Hry / PC Hry - Recenze / Titan Quest
Dnes je 19. 03. 2024 a svátek má Josef
čas čas čas čas čas čas Právě používáte prohlížeč Neznámý
Novinky   ||   < World of WarcraftZábava a HryTitan QuestDiablo 3 >

Titan Quest

Autor: Barnews / 1. Května 2010 / Přečteno: 2797x

Již mnoho let uplynulo od vydání druhého dílu legendárního Diabla. Roky však jakoby na Diablo 2 zapoměli, a tak se zmiňované akční RPG stále drží na výsluní i přes dnes už archaickou grafiku a denně jej na svých kompech smaží hodně hráčů po celém světě. Teď se však objevil Titan Quest, který jakoby ďáblovi z oka vypadl. Převezme Titan Quest pomyslné žezlo a usedne na trůn Diablovek? To si povíme na dalších řádcích.

Pojďme je rubat!

Titan Quest je stejně jako Diablo 2 akční RPG, na které se díváte z ptačí perspektivy. Narozdíl od Diabla můžete v Titan Questu i lehce zoomovat. Příběh se odehrává v době Antiky, a vy hru začínáte přesněji řečeno ve Starověkém Řecku. Nějaký velký přehršel ras na výběr nemáte, a tak si jen zvolíte, zda chcete být muž či žena, pak ještě barvu ošacení a jde se konat dobro. Se svým hrdinou procházíte jednotlivými lokacemi, rubete spousty rozličných mythických stvůr, dostáváte a plníte rozmanité úkoly od NPC, z mrtvých stvůr získáváte lahvičky many a léčení, lepší zbroj a samozřejmě také zkušenosti. Postupně, jak vám nabývají zkušenosti, se dostáváte na vyšší úrovně, při kterých si zvyšujete atributy jako je: Obratnost, Síla, Inteligence, Život či Mana a jako další si vybíráte a vylepšujete skilly. Když poprvé postoupíte o úroveň, vyberete si jedno z osmi zaměření, které určí jaké skilly budete mít na výběr (Storm, Spirit, Warfare, Defense, Earth, Nature, Hunting, Rogue). Na osmém levelu si navíc vybíráte i sekundární povolání. Takže pokud jste zapálení alchymisté, můžete si docela užít srandu a kombinovat jednotlivá povolání.

Přes spoustu sekundárních úkolů a několik těch hlavních se probijete až k prvnímu ze tří Telkinů (hlavních zlých padouchů). Po té vás čeká ještě Egypt a země Orientální, ve kterých prolezete slušný kus Asie. O příběhu vám více prozrazovat nebudu. Vcelku je ale příběhová linie slabým článkem hry a s Diablem se v tomto hledisku nemůže rovnat. Jinak je však Titan Quest svému vzoru velmi podobný a místy si vskutku připadáte jako kdybyste pařili nějaký dobrý remake právě Diabla. Ku škodě své vlastní se však vše od Diabla 2 zjednodušilo a některé herní hodnoty jsou ty tam. Pomineme-li horší atmosféru z příběhu, tak pro mě velké mínusy čpí ve zjednodušení hry.

S jednoduchostí nedojdeš vždy nejdál

Tak například v Diablu 2 existovaly svitky portálů které vám vytvořily průchod, který vás dostal do města, kde jste mohli zrenegerovat síly a dokoupit zásoby. Tyto portály jste si museli buď kupovat, nebo nacházet. A když jste na to zapomněli, byla to holt vaše smůla a navíc troška vzrušení do hry. Titan Quest na nějaké portály dlabe. Místo nich tu máte svůj teleportační kámen, jenž je vám k dispozici po celou hru. A přenese vás k jakémukoliv teleportu, který již máte označený a zase zpět. V Diablu byly také teleporty, jenže se nedaly kombinovat s portály. Byly to spíše záchytné body. V Titan Questu tuto funkci mají studny znovuzrození.

Stejně jako portály zmizela i identifikace magických předmětů. Navíc zde se svou postavou nemůžete ani běhat, což bylo v Diablu 2 nutností pro přežití. Zde váš hrdina ani nechodí ani neběhá, nýbrž se pohybuje jakýmsi klusem. Ze začátku to takový opruz není. Onen problém si nejspíš uvědomíte v době, kdy vás budou velmi rychlí protivníci neustále dohánět a zabíjet. Dalším ulehčením, hlavně vaší peněžence, je naprostá nezničitelnost vaší výbavy. Ne že bych si nějak stěžoval, ale při všech těchto nedostatcích musí i otrlý korbič uronit alespoň jednu nostalgickou slzu vzpomínaje na někdy dosti drahé opravy v Diablu 2 atd. Posledním mínusem je totální absence náhodného generování terénu. Vzhledem k nádhernému prostředí a určité svázanosti to ale chápu, nic to však nemění na tom, že te tímto dramaticky snížena životnost hry.

Pár věcí se povedlo

Ne všechny novinky a změny jsou tak špatné a i zde máme pár skvělých vychytávek, které se mi na hře zalíbili. Prvně bych zmínil truhlu, do které jste si v Diablu 2 ukládali věci, jež by se vám mohli někdy hodit a peníze. Zde žádnou truhlu nemáte! Nebojte se však, místa bude dost, neboť jak budete postupovat hrou, inventář se vám bude hojně rozšiřovat. Další featurkou je možnost odkoupení věcí za stejnou cenu, za jakou jste je obchodníkovi prodali a naopak. Odpadají tak problémy s překlikem při prodávání věcí. Třetí vychytávkou je Mystik. Možná se teď ptáte co je to za maníka. Klid. Hned vám to osvětlím. Mystik je mocný čaroděj, který vás dokáže ušetřit mnoha trápení a zpříjemnit vám hraní. Za peněžní poplatek si u něj můžete odebrat bodíky z jakéhokoliv skillu a vrazit je na užitečnější místo.

Haraburdí a zevláci

Nyní přichází čas na specifičtější složky hry. Začněme monstry. Jelikož se hra odehrává v době Antiky, budeme křížem krážem hrou narážet na nejrůznější potvory ze starověké mythologie. Jsou tu tedy jak kostlivci, minotauři, kentauři, harpyje, gorgony, zombie a přízraky různých druhů, tak nejrůznější démony, slizy, obry, kyklopy, satyry, neandrtálce atd... Samozřejmostí zůstává, že se budeme utkávat i se šampióny. Různé druhy potvor navíc mají velké množství svých předností, skillů a odolností. Mám-li vyjádřit celkový dojem z monster, tak si myslím, že Diablo 2 bylo přeci jen v obludách vymakanější.

Je-li na Titan Questu něco, co se mě líbí více než v Diablu 2, je to strom dovedností, který mi zde přijde hodně promakaný a nápaditý. Jak jste se dočetli výše, máte na výběr až z osmi zaměření, každé po jednom stromu skillů. Jednotlivá zaměření v sobě kombinují velice zajímavé a dobře provázané dovednosti. Je sice pravda, že jsou vždy založené na podobných principech, ale jelikož znám D2 nazpaměť, bylo to pro mne zase něco nového. Například zvolíte-li si zaměření Storm, stává se z vás expert přes ovládání blesků a mrazu. A to ve všech směrech. Kouzlíte na sebe štíty, povoláváte pomocníka, omračujete a oslabujete nepřátele, sesíláte příslušné projektily a kouzla, obklopují vás aury a nebo si zlepšujete útok. Obdobné to je i u dalších zaměření. Vcelku je tu na každé zaměření méně skillů než v Diablu 2, ale narozdíl od Diabla zde máte více způsobů, jak si postavu vycepovat a musíte také jednotlivé skilly umět dobře kombinovat.

A nyní si vezměme na paškál další neodmyslitelnou součást každé diablovky. Dovolil bych si i napsat nejdůležitější, neboť, jak již mnozí tuší, budeme se věnovat výbavě vašeho hrdiny. Jednotlivým předmětům, brněním, magickým mečům atd. Jako v diablu 2, i zde máme jednotlivé druhy předmětů označovaných barvami podle kvality. Titan Quest nám však tyto barvy lehce zpřeházel, tudíž si pojďme povědět, jak to tu chodí. Předměty mající bílou barvu jsou na dením pořádku. Nemají žádné speciální vlastnosti a využijete je nejspíš jen na začátku. Žluté předměty jsou už mnohem cenější, protože kromě klasických preferencí mají inějakou tu magickou vlastnost navíc. Více kvalitní magické předměty se značí zeleně a patří už mezi ty vzácnější. Modré předměty jsou zde vskutku unikátní a vzácné. Některé z nich jsou i sadové, což znamená, že poskládáte-li k nim jejich příbuzné bratry a sestry (další výbavu se stejným původemú), získáte vskutku slušné bonusy. Poslední a ty úplně nejlepší věci jsou předměty barvy fialové. Ty jsou už legendární ba dokonce mytické. Můžou být také v sadách, ale bohužel se dají najít prý až na těžší obtížnost (já našel jednu už v pouštích na obtížnost Epic). Socketování je zde také, ale trochu v jiném podání. Zde můžete totiž vylepšit jakýkoliv nemodrý a nefialový předmět. Ve hře nacházíte jednotlivé ingredience a látky, které do svého vybavení můžete zakonponovat. Každá látka má jiné vlastnosti, do každého předmětu může být dán pouze jeden druh přísady, a když dosáhnete v daném předmětu určitého množství ingrediencí, získáváte další solidní bonusy. Druhy lahviček zde jsou velmi zredukovány. Najdete tu jen manu a lahvičky léčení.

Parádní dynamická grafika

Velkým pozitivem Titan Questů je bezesporu vizuální stránka hry. Celý svět je velmi pěkně rozanimován a rozpohybován. Tráva se pěkně vlní a reaguje na dění v okolí, mění se dení doba a v závislosti na ní se také naprosto plynule mění i stíny. Prakticky vše zde vrhá stín, každý lístek či tyčka. V noci navíc vrhá realistický stín i vaše postavička, když se přiblížeté k nějakému ohništi či louči. Voda se pěkně vlní, ptáci létají a ohně plápolájí. Prostě bomba. Budete ale muset mít alespoň průměrnou grafickou kartu abyste si to řádně užili.

Hudební doprovod nemohu ohodnotit jinak než kladně. Hlavně ze začátku ve mě muzika vyvolávala příjemné pocity. Později ve hře se však stává méně zajímavou. Při hraní se mi sice vyskytlo pár bugů, ale většinou jsou to jen dočasné chyby grafiky. Jen v jednom případě se vyskytla chyba znemožňující postup ve hře, ta se však dá, pokud máte postavu která je dál než tato, lehce opravit. Stačí jen nahradit příslušné soubory. Hra navíc obsahuje solidní editory, takže o nášupy herní zábavy by mělo být postaráno.

Závěrem mi zbývá již jen vše zhodnotit. Mé hodnocení je trošku vyšší, než je skutečná kvalita hry a její inovativnost. Bohužel však v dnešní době příliš velká konkurence není. Pokud vás tedy již Diablo 2 omrzelo a sháníte kvalitní náhradu, v Titan Questech se rozhodně nezmýlíte.

Klady +++

  • Skutečně nádherná grafika a pěkné lokace
  • Příběh
  • Audio
  • Povedená diablovka
  • Pohodlně udělané statistiky
  • Rozmanití nepřátelé
  • Mystik
  • Stromy dovedností

Zápory ---

  • Systém odměn není tak vymakaný jako v Diablu
  • Nemožnost nějak radikálněji ovlivnit visáž hrdiny
  • Místy nevyvážené

Hodnocení 88%

Komentáře

Přidávání komentářů vyžaduje přihlášení.

Bazény, zastřešení ALBION Group, a.s. ZDROJ.cz - katalog odkazů Katalog odkazů TopLink Príma internet Cesky vyhledavac CENT.CZ Addwebsite.eu TOPlist
Výměna odkazů :: optimalizace PageRank.cz
Kontaktujte nás na ICQ 301201191 | nebo 367080819