Zábava a Hry / PC Hry - Recenze / FIFA 2011
Dnes je 28. 02. 2024 a svátek má Lumír
čas čas čas čas čas čas Právě používáte prohlížeč Neznámý
Novinky   ||   < World of WarcraftZábava a HryTitan QuestDiablo 3 >

FIFA 2011

Autor: Barnews / 5. Února 2011 / Přečteno: 1751x

Monopol je špatná věc. Je tomu tak všude ve světě a herní průmysl není výjimkou. Proto buďme rádi, že spolu EA a Konami stále soupeří, neboť jejich fotbalové gamesy se tím pádem rod od roku zlepšují a trumfují se. Běžný hráč má možnost výběru a to je dobře. I já jsem tento rok volil mezi PES 2011 a FIFA 2011. Obě hry jsem měl možnost si vyzkoušet a i když jsem poslední dva roky dával přednost produktu od Konami, nakonec jsem usoudil, že je na tom FIFA lépe a hrát ji mě baví víc.

Úvodem

Zatvrzelí PESkaři možná budou vytahovat na povrch, že série PES jde daleko více do hloubky fotbalu než FIFA. To už ale vůbec není pravda. V EA se jejich určitě ohromné finanční výdaje začínají vyplácet i z hlediska kvality. Abych řekl pravdu, tak jsem skutečně překvapen, jak fotbalová nová FIFA je. Některé věci jsou stále ještě nedokonalé, ale jinak se jedná o perfektní fotbalový zážitek, kde se herní principy opravdu snaží zachycovat skutečný fotbal.

Menu, Licence a to ostatní

Po spuštění se budete nejprve muset prokousat kompilací klasický obrazovek. Nakonec se však nedostanete do menu, jak byste čekali, ale rovnou na fotbalové hřiště. S míčem u nohy a brazilcem Kaká pod svým vedením si rovnou můžete vyzkoušet ovládání vašeho hráče, různé parádičky, střely atd. Až vás trénování omrzí, lze se přepnout do menu a vybrat si herní režim. Z menu se lze kdykoliv rychle přepnout zpět na tréninkové hřiště.

Samotné menu bylo jednou z mála věcí, která mě zklamala. Řekl bych, že je zbytečně malé (nebo jednotlivé tabulky příliš velké) a ne vždy je možné najít ty informace, například o hráči či nějakém týmu, které hledáte. Zkrátka moc informací se na monitor nevejde a musíme se spokojit s tím co nám EA nabízejí. V tomhle PES jednoznačně vede, neboť tam sou přehledy o pár kroků dále.

Licence jsou na parádní úrovni. Všechno má správná jména a údaje. Ke spokojenosti českých fanoušků zde najdeme i českou ligu s českými týmy i hráči.

A nyní si pojďme představit módy, které ve FIFA 2011 nalezneme. Jedná se o již klasické herní režimy známé již z minula, takže nebude nejspíš nikdo překvapen.

Exhibiční utkání zná každý. Vyberete si týmy, dresy a nastavíte pár dalších věcí a potom už následuje výkop.

Dále tu je Manager Mode. V něm se stanete lídrem vámi zvoleného klubu. Zvolíte si sponzora a pak už se ponoříte do vaší kariéry manažera. Na začátku každé kariéry vám vedení klubu zvolí vaše cíle. Čím lepší a bohatší klub, tím větší nároky vedení má. Pokud s například zvolíte nějakého evropského fotbalového giganta a budete se trápit na středu tabulky, tak velmi rychle skončíte a budete se muset poohlížet po angažmá v horší lize. Nákup hráčů, podepisování smluv, zlepšování zázemí klubu a všechny další klasické úkony jsou zde dost zjednodušené. FIFA 2011 je celkově postavená na jednoduchých ale fungujících principech. To je podle mě lepší než složitější a nefungující systémy. Po každém odehraném utkání vás čeká hodnocení vedení a případná ztráta či zisk reputace. Po každé sezóně si vybíráte nového sponzora a také máte na výběr z nabídek od jiných klubů.

Be a Pro: Seasons je určené pro ty z vás, kteří sní o tom, stát se fotbalovou hvězdou. Buďto můžete hrát za některého skutečného hráče, nebo si vytvoříte svého vlastního. Je zde také možnost hrát se svým virtuálním profesionálem z online hry. Můžete si vybrat téměř jakoukoliv pozici na hřišti. Od obránce po útočníka. Důležité je si však uvědomit vaši úlohu na hřišti. Jako obránce je vaší prioritou obrana. Můžete samozřejmě útočit a pouštět se do útočných akcí. Mějte však na paměti i vaše defenzivní úkoly, protože když při útočení o balón přijdete, soupeř se ihned vydá do protiútoku a po vás zbude v obraně díra. Se záložníky a útočníky je to podobné, každý má svou úlohu na hřišti. Podle toho, jak se vám v zápase daří, získáváte zápasové hodnocení. Můžete podat v celém zápase nadprůměrný výkon, ale pak uděláte nakonci fatální hrubku a vaše hodnocení prudce klesne. V závislosti na vašich výkonech se vyvíjí i vaše pozice v týmu. Ze začátku budete nastupovat v náhradním týmu, ale když budete vyčnívat nad ostatní, rychle se dostanete do Ačka.

Ruku v ruce s vaší klubovou kariérou jde i kariéra reprezentační. Jste li úspěšní v klubu, povolají vás na přáteláky do reprezentace. A když se ukážete při reprezentačních utkáních v dobrém světle stanete se nedílnou součástí základní sestavy. V průběhu vaší kariéry si zlepšujete i vaše schopnosti. Podle toho na jakém postu hrajete, co vše na hřišti zvládnete a jak dobře to zvládnete se vašemu hráči zlepšují dovednosti. Nakonec ještě zdůrazním, že vám mohou přicházet i nabídky od jiných klubů. Čím lepší jste, tím lepší nabídka.

Pod pojmem Tournament Mode se skrývá klasické odehrání sezóny nebo poháru. Vyberete si národ, ligu nebo pohár, tým a pak už jen hrajete zápasy. Nemusíte se o nic starat. Jen dáváte soupeřům za vyučenou.

Online Režimy posouvají FIFU samozřejmě trochu dál. Všichni se asi shodnem, že změřit si síly proti skutečnému hráči, namísto počítače, je mnohem lepší. FIFA 2011 toto samozřejmě nabízí. Můžete hrá buďto jen tak pro zábavu, ale pokud jste soutěživí, můžete hrát i hodnocená utkání 1 vs. 1. Za tato utkání získáváte body a vaše výkony se odrážejí ve vašem postavení v žebříčku. K dispozici je zde i Týmová hra, kdy ovládáte jeden tým s ostatními skutečnými hráči. A pokud máte vytvořeného svého online virtuálního profesionála, můžete si zažádat o vstup do týmu vytvořeného jinými hráči a spolu s nimi bojovat o vaše postavení v online lize. Jak tedy můžete vidět, FIFA 2011 vám nabízí spoustu kvalitní zábavy i co se týče online hraní.

Pojďme na hřiště

Konečně se z menu dostáváme na hřiště a mým úkolem je vám popsat, jak se FIFA 2011 hraje a ovládá. Ovládání je víceméně podobné tomu z minulých dílu a také se moc neliší ani od PRO EVA. Stále také platí, že na joysticku si užijete více. Hráči se s ním ovládají mnohem lépe a navíc můžete provádět speciální pohyby a triky. Ať se vám to líbí nebo ne, tak na klávesnici budete o některé věci ochuzeni.

Ovládání hráčů je na velice dobré úrovni. Velice se mi líbí, jak je zpracováno vedení míče. Když je před vámi volný prostor, tak zasprintujete, míč si můžete předkopnout. V opačném případě zpomalíte, vaše ovládání míče se zlepší a vy rozjedete kombinaci přihrávek a dostanete se třeba do gólovky. Tempo hry je zkrátka vyřešeno poměrně dobře. Když je třeba můžete si míč podržet, pokrýt ho a nebo úplně zastavit a počkat si na spoluhráče.

Přihrávání je také na dobré úrovni. S přihrávkami po zemi jsem byl naprosto spokojen. Ani jednou mi nepřišly nějak zásadně nerealistické nebo divné. To samé platí i o přihrávkách doběhu, kdy se hráči opravdu snaží vykonat váš záměr a poslat míč do nejlepšího možného místa. Centry a vysoké balóny jsou na tom podle mě trochu hůře. Ale spíše jde o to, se je naučit pořádně umisťovat. Vyžaduje to praxi.

Kličkování a speciální pohyby chtějí také cvik, ale systém je velmi jednoduchý. Pomocí tlačítka pro pomalý pohyb a následnými pohyby páčkou můžete klamat soupeře, naznačovat pohyby, zkrátka a jednoduše kličkovat. Stačí pár minut na tréninkovém hřišti a pár triků určitě budete umět.

Ke střelbě nemám také výhrady. Platí zde základní zákony rotace, setrvačnost a síla. Určitě nejsou dodržovány do puntíku, ale funguje to. Můžete střílet technicky, prudce, ale i lobem.

Kopání penalt je velmi jednoduché. Každému doporučuji si je na tréninkovém hřišti vyzkoušet, abyste nebyli pak při zápase zaskočeni. Také rohové kopy jsou parádně udělány. Jelikož míč neletí vždy stejně a hráči se snaží dostávat se do šancí, tak vás čeká spousta pěkných momentů. Balónu můžete pomocí páčky dávat i rotaci (rohy, přímé kopy). A dají se s tím dělat opravdu kouzla.

Zahrávání přímých kopů je jedna radost. Tedy alespoň pokud máte joystick. Můžete kopat prudké točené míče, nadýchané a přesně umístěné, ale také tvrdé přímé balóny. Vše závisí na vašem umění a samozřejmě hráči, který standartku zahrává. Můžete si přizvat i druhého hráče, aby nebylo jasné, který z nich bude kopat. Pomocí páčky udáváte rotaci balónu.

Obranná fáze hry malinko pokulhává za ostatními ovládacími prvky. Není to nic závažného a jedná se spíše o detail. Můžete vytvářet presing na hráče. Váš hráč se tak bude snažit dostat protihráče s míčem pod tlak a o balón ho připravit. Pokud si však chcete držet od hráče odstup musíte to dělat sami. Občas se ale jedná o krkolomnou činnost a váš hráč se pohybuje trochu nepřirozeně. Také když chcete obehrát hráče skluzem, musíte v tom mít určitou praxi, neboť rozhodčí jsou v tomto přísní. Na druhou stranu, pomocí tlačítka pro střelbu můžete v obrané fázi odkopávat míče do bezpečí. A je vidět, že hráč skutečně vynaloží veškerou sílu, aby balón uklidil z dosahu protihráče.

Určitě vás taky zajímá, jak se hráči hýbou. Nebojte se. FIFA 2011 vám nabízí skutečně skvělou kolekci reálných a plynulých pohybů. Žádné viditelné záseky. Hráči jsou plní života, hýbou se nabíhají si, bojují o každý metr na hřišti a přetlačují se. Je to zkrátka krása pohledět. Také inteligence počítače je solidní a neměl jsem k ní žádné výtky.

Grafika, Zvuk a Verdikt

Grafika je parádní. kvalitní textury, dobré modely. Stadiony jsou pěkně zpracovány, tráva vypadá jako tráva. Slunné dny jsou skutečně slunné dny. Když hrajete v noci, tak to vypadá opravdu jako v noci a mohl bych takhle pokračovat pořád. Jediné, co mi bylo líto, že ve hře není žádný pořádný liják. Sice tu v některých zápasech prší, ale je to spíš takový normální déšť a ne pořádný monzun.

Ozvučení zápasů je vynikající a ani muzika v menu mi moc nevadila. Takže zde dávám prst taky nahoru.

FIFA 2011 vám nabídne parádní fotbalový zážitek. Virtuální fotbal tu už opravdu začíná připomínat skutečný fotbal a herní mechanizmy tomu dozajista napomáhají. Je zde obsaženo dostatek herních módů, kvalitní grafika i zvuk. Pokud však nejste vlastníky joysticku, budete o některé součásti hry ochuzeni. FIFU 2011 vám vřele doporučuji.

Klady +

  • Grafika a Zvuk
  • Plynulé pohyby a živost hráčů
  • Fungující herní systém
  • Přiblížení ke skutečnému fotbalu
  • Online hra
  • Tréninkové hřiště
  • Virtuální profesionál

Zápory -

  • Be A Pro lze stále hodně zlepšovat
  • Místy je FIFA 2011 až příliš přímočará a neuškodilo by zavalit hráče větším přívalem informací
  • Menu není navrženo optimálně

Hodnocení 92%

Komentáře

Přidávání komentářů vyžaduje přihlášení.

Bazény, zastřešení ALBION Group, a.s. ZDROJ.cz - katalog odkazů Katalog odkazů TopLink Príma internet Cesky vyhledavac CENT.CZ Addwebsite.eu TOPlist
Výměna odkazů :: optimalizace PageRank.cz
Kontaktujte nás na ICQ 301201191 | nebo 367080819