Zábava a Hry / PC Hry - Recenze / Colin McRae Dirt 2
Dnes je 28. 02. 2024 a svátek má Lumír
čas čas čas čas čas čas Právě používáte prohlížeč Neznámý
Novinky   ||   < World of WarcraftZábava a HryTitan QuestDiablo 3 >

Colin McRae Dirt 2

Autor: Barnews / 21. Listopadu 2010 / Přečteno: 1774x

Jestliže toužíte po zábavných závodech se skvělou grafikou, ozvučením, kde se klade trochu důraz na to, aby to vše vypadalo realisticky a uvěřitelně, pak jste zde správně a Dirt 2 je tou pravou závodní hrou pro vás. První Dirt sliboval spoustu věcí, nad kterými se hráčům jistě sbíhaly sliny. Jenže ne vše dopadlo tak, jak bylo avizováno. Hra byla místy nevyladěná a celkově to bylo spíše mírné zklamání. Dirt 2 však přináší to, co jsme čekali od prvního dílu a možná i něco navíc. Jedná se o parádní závodní zážitek.

Kdo umí, ten umí

V Codemasters jsou na závodní hry prostě experti. Ať vezmeme kterýkoliv díl Colina a nebo G.R.I.D Race Driver, vždy se jedná o solidní kousek. Za ta léta už prostě tamější vývojáři mají hafo zkušeností a na Dirtovi 2 je to znát. Hardwarové nároky jsou vyladěné, grafika je skvělá, spousta parádních efektů a perfektní požitek z jízdy. Aby v tom však nebyl zmatek, pojďme si vše probrat postupně.

Jak to chodí v CMR Dirt 2

První co vás určitě zaujme je pěkně 3D zpracované menu. Ze začátku na vás vybafne Ken Block, jakožto hlavní hvězda tohoto dílu, a potom už hurá do vašeho karavanu. Váš karavan a jeho venkovní prostor je právě ono menu. V karavanu máte světovou mapu, kde si vybíráte závody a následně se přesunete do mumraje venku. Hraje zde muzika, všude kolem se to hemží fanoušky. Zde si vyberete auto, se kterým závod absolvujete, případně koupíte vůz nový. Zvolíte vašemu miláčkovi design, pár dalších drobností, a pak už vás čeká závod.

Typy závodů a tratí

CMR Dirt 2 nám nabízí poměrně dost typů závodů. Najdeme zde klasické rally, potom rallycrossy, etapy na čas, závody pořádných teréňáků, dále last man standing, kde postupně vypadává ten, kdo je zrovna poslední, a pak je tu ještě Domination. V Domination je trať rozdělena na několik úseků ve kterých se vám měří nejlepší čas. Na prvním úseku může být váš čas nejlepší, ale v ostatních je první někdo jiný. Za každý úsek máte body, podle vaší pozice. Na konci vyhrává ten, kdo má ze všech úseků nejvíce bodů.

A nyní se vrhneme na prostředí jednotlivých tratí. Milovníci extrémních závodů si určitě oblíbí závody v tropických džunglích Malajsie či vyprahlou poušť kolem Utahu. Dále se podíváte na dráhu v Londýně a Los Angeles, do Chorvatské přírody, do Japonska, Číny atd. V každém prostředí narazíte na pár specifických typů závodů. Například v Chorvatsku se jezdí často rally, ale v centru londýna podobné kratochvíle nečekejte. Trošku zklamaný jsem byl z tratí jako takových. Vývojáři dali přednost kvalitě před kvantitou. Nečekejte, že na vás v každé oblasti čeká spousta tratí. Většinu času jezdíte jednu a tu samou trať, ale naštěstí se jedná o dlouhé tratě, takže jezdíte jen jejich úseky, někdy po směru, jindy pozpátku. Někdy jedete celou trať, jindy jen její úsek atd.

Grafická a hudební stránka

Po vizuální stránce je vše tak jak má být. Tratě jsou navrženy perfektně do detailů, vše je krásně vymodelované, prostředí i auta jsou zdeformovatelné, na cestě po vás zůstávají prach a stopy od kol. Efekty jsou na vysoké úrovní. Ať už se jedná o kouř nebo slunce, které se vám odráží od auta. Je to prostě nádhera. Ze začátku sem byl skoro omámený dosud nevídaně zpracovaným chováním vody. Vaše pneumatiky vodu rozráží a ta se rozvlní podobně jako ve skutečnosti. Když projedete opravdu velkou kaluží, tak budete zase svědky práce vašich stěračů a stékání vody po skle dolů. Colin McRae Dirt 2 je jednoduše pastva pro oči a jediné co by mohlo být lepší jsou snad textury aut. Ale to už jsem asi příliš zmlsaný, neboť i ty jsou kvalitní. Potěšujícím faktem je i hardwarová náročnost. Hra je vyladěná a plynulý obraz se skvělou grafikou si užijete i s průměrným, novým PC. Žádné drahé dělo není třeba.

Ozvučení je taky kapitola sama pro sebe. Čeká na vás kvalitní hudební playlist obsahující zvučné songy od dobrých autorů, jako jsou třeba Prodigy. Ozvučení samotných závodů a aut jde ruku v ruce s hudebním doprovodem. Jsou kvalitně nahrané a je slast to poslouchat.

Auta a soupeři

Pro každý typ závodů na vás čeká pár aut. Není jich moc, ale ani málo. Řekl bych tak akorát. Důležité však je, že si každý najde to své oblíbené. Je zde například zástupce Subaru, Mitsubishi, BMW a mnoho dalších. Každé auto dále disponuje i několika různými skiny, které můžete libovolně měnit.

Inteligence a chování jezdců řízených počítačem je na skvělé úrovni. Dokážou zajet velmi dobře, ale také umí udělat chybu. Třešničkou na dortu je, že to vše vypadá velmi realisticky a uvěřitelně.

Dirt 2 navíc nabízí několik stupňů obtížnosti, takže si každý najde svou optimální úroveň. Obtížnost si vybíráte před každým závodem a podle ní se odvíjí i velikost odměny. Postupně se vám odemykají nové tratě a turnaje, zkupujete nová auta a získáváte zkušenosti. Závody vyhrávat nemusíte a není ani dané pořadí ve kterém je musíte jezdit. Je na vás jaký závod pojedete. Můžete třeba jezdit jeden a ten samý dokola a vyhrávat ho.

Závěr a Multiplayer

S Colin McRae Dirt 2 rozhodně nešlápnete vedle. Požitek z jízdy vás pohltí. A rovnováha mezi kvalitní hratelností, zábavou a realističností je opravdu smrtící kombo. Skvělé Audio i Video, a přitom malé nároky. Tento díl Colina vám jednoznačně doporučuju. A pokud vás omrzí singláč, tak se můžete poměřit na internetu s ostatními.

Klady +

  • Téměř všechno
  • Grafika a Zvuk
  • Závody, auta, tratě, jízdní model, efekty

Zápory -

  • Chybí mi staré pojetí rally ze starších dílů

Hodnocení 90%

Komentáře

Přidávání komentářů vyžaduje přihlášení.

Bazény, zastřešení ALBION Group, a.s. ZDROJ.cz - katalog odkazů Katalog odkazů TopLink Príma internet Cesky vyhledavac CENT.CZ Addwebsite.eu TOPlist
Výměna odkazů :: optimalizace PageRank.cz
Kontaktujte nás na ICQ 301201191 | nebo 367080819