World of Warcraft / User Interface / Unit Frames
Dnes je 29. 03. 2024 a svátek má Taťána
čas čas čas čas čas čas Právě používáte prohlížeč Neznámý
Novinky   ||   < World of WarcraftZábava a HryTitan QuestDiablo 3 >

Unit Frames

Autor: Barnews / 9. Listopadu 2010 / Přečteno: 4779x

V tomto článku si povíme, co to ty Unit Frames ve WoWku vlastně jsou. Jaké na ně existují addony, co vše mohou umět a také jak si zvolit ten pravý addon právě pro vás. Jedná se o velmi rozsáhlé odvětví World of Warcraft addonů a ani zdaleka ho nemám zmapované celé. Nějaké zkušenosti s nimi ale mám, takže si je pojďme představit.

Co jsou zač?

Unit Frames jsou okénka ve kterých vidíte členy vaší party či raidu. Také zobrazují vašeho peta, vás (player), vaš target, target vašeho targetu (tot), focus a určitě by se toho našla ještě spousta. Jelikož základní Unit Framy od Blizzardu nejsou žádný zázrak, začaly se dělat addony, které je vylepšují. Nyní již Unit Framy neukazují jen vaše jméno, class, level, stav vašich HP, many a pár dalších informací. Dnes jsou již addony, které do vašich Unit Framů narvou téměř cokoliv. Buffy, debuffy, casting bary, různé druhy řazení, zobrazování DMG či healu, threat meter a mnoho dalšího. Nyní budeme probírat ty známější addony trochu podrobněji.

Healbot

Healbot je, dalo by se říci, legendou mez unit frames addony. Už i samotný název napovídá, pro koho je addon optimalizován. Jedná se o healery a velkou zásluhu na tom má určitě one-click systém healování, kdy jen kliknete na toho, kdo má málo hp a už na něj letí třeba Flash Heal. Takto si můžete nastavit obrovské množství spelů. Můžete kombinovat kliknutí myši s klávesami CTRL, SHIFT a ALT. Ve výsledku to může vypadat třeba tak, že normální kliknutí budou vaše přímé healy, s přidrženým SHIFTEM budete mít instantní a speciální spelly (HoTky, Shieldy, LoH), s ALTEM budete dispelovat a pod CTRL budou vaše hromadná léčení. To byl samozřejmě jen příklad. Můžete si to udělat podle sebe.

Healbot je poměrně dobře nastavitelný a velmi intuitivní. Nemůžete s ním dělat psí kusy, ale běžné věci zvládne. Měnění vzhledu unit framů, velikosti, odsazení, řazení atd. Umí zobrazit trvání některých buffů pomocí ikonek. Například Power Word: Shield. Dále disponuje rychlým dispell systémem a názorným zobrazením debuffů. Také je zde přítomná i utilita, která vám má pomoct s buffováním. Ta mi ale přišla otravná.

Healbot je ultimátní nástroj pro healery. Lze jej libovolně nastavit a umístit na jakékoliv místo na monitoru. Je nenáročný a spolehlivý. Používal jsem jej velmi dlouho a byl sem naprosto spokojený.

VuhDo

V mém článku na VuhDo jsem napsal, že se jedná o vyspělejší a lepší Healbot. Za tímto tvrzením si stále stojím. Nyní bych dokonce VuhDo označil jako krále všech Unit Frames addonů, neboť čím lépe s ním umíte, tím větší je jeho užitečnost. Má to však jednu podmínku, musíte se trochu ponořit do jeho nastavení. Pak vás ale čeká sladká odměna.

VuhDo umí vše, co zvládá Healbot. Některé věci stejně dobře, ale většinu o dost lépe. One-Click systém je oproti healbotu zlepšený. To samé platí i o systému znázorňování debuffů. Řazení a rovnání jednotlivých členů raidů je také o generaci dále. Můžete si zvolit prakticky vše. Záleží jen na vás, co preferujete a co chcete, aby VuhDo uměl. Skupiny můžete například řadit podle jednotlivých group nebo podle toho, jestli se jedná o healery, DPS či tanky. Ano VuhDo pozná co je daný člověk zač a správně ho zařadí. Fantastické je také sledování vašich spellů na ostatních. Můžete si nadefinovat prakticky cokoliv a VuhDo vám to pomocí pěkných ikon bude sledovat u jednotlivých hráčů. U priesta si můžete nastavit monitorování PW: Shieldu, Renew, Prayer Mendingu, atd. A jakmile na někoho nacastíte Renew nebo jiný spell, objeví se na unit framu daného člověka ikonka spellu. Můžete podobně hlídat i debuffy. Například Forbearance nebo cokoliv jiného.

O VuhDo by se toho dalo napsat mnohem a mnohem více, ale to bych tu seděl do vánoc. Jedná se o perfektní healovací unit frames addon. Dá se využít i na Player a Target unit frames, ale to je věc, kde není tak silný. Na player a target unit frame doporučuju jiný addon.

GRID

GRID je další raid unit frames addon, využívaný velmi často především healery. Nemá v základu zabudovaný one-click systém. Pro tento účel musíte využít jiný addon. Například Clique.

Ono všeobecně je GRID poměrně uživatelsky nepřívětivý. Základní addon je opravdu jen základní a abyste GRID opravdu pořádně vyšperkovali, budete muset najít nějaké ty pluginy, které vám budou vyhovovat. Přesto je GRID považován za nejlepší řešení pro hardcore raidování, neboť je velice nenáročný a odezva je u něj nejmenší. GRID jsem nepoužíval dlouho a moc jsem v něm nenahealoval. Jedná se však o komunitou uznávaný addon.

X-Perl

Starý dobrý X-Perl. Unit frames addon, který nejvíce používají hlavně nováčci. Jeho nastavení je intuitivní a nejde přespříliš do detailů, přesto je ale dostačující. Na rozdíl od Healbotu, GRIDU a VuhDo se nejedná o healovací addon. X-Perl vylepšuje zobrazování Player, Target, ToT, Party, Raid a Pet unit framů. Již v základu je pěkně graficky vydařený. Ty nejdůležitější věci se nastavit dají. Například pozice jednotlivých framů, barvy, bordery, textury a zobrazování buffů atd...

X-Perl je zkrátka klasikou mezi unit frames addony. Oblíbený, jednoduchý a přesto kvalitní.

Pitbull Unit Frames 4

A nyní je na řadě mnou v poslední době hojně využívaný Pitbull Unit Frames 4. Mnoho z vás tento addon odradí nevzhledným nastavením po instalaci, ale nenechte se odradit. Pitbull 4 totiž disponuje opravdu detailním nastavením. Místy je možná trochu krkolomné, ale nastavit se dá téměř všechno. Jedná se o velice kvalitní a všestranné unit frames. Addon je libovolně upravitelný podle potřeb. Obsahuje casting bary, agro indikátory, bar zkušeností a reputace a další nespočet věcí. Záleží na vás, zda tomu obětujete trochu času.

Osobně doporučuju pitbull používat spíše jako player, target, tot, focus a pet unit frame. Upravovat jej pro grupu a raid by bylo trochu delší a náročnější na čas i prostor na monitoru.

Shadowed Unit Frames

Shadowed Unit Frames je alternativou k X-Perlu či Pitbullu. Je to už dlouho, co jsem jej krátce testoval a pamatuji si, že jsem s ním byl spokojený. Nastavení bylo přívětivé a jednoduché. Příjemné rozhraní a skvělý vzhled se mi také líbily. Jedná se stejně jako u X-Perlu a Pitbull Unit Frames 4 o klasické unit frames. Takže očekávejte player, target, party, raid framy atd…

Pokud vám X-Perl nebo Pitbull nevyhovují, možná si oblíbíte právě Shadowed Unit Frames.

oUF – Otravi Unit Frames

Toto je zvláštní a samostatné odvětví Unit framů. Více o něm můžete nalézt zde.

Základ tvoří hlavní addon.

Následně si můžete stáhnout layouty. To jsou další addony. Tyto addony už obsahují unit frames. oUF bývají často velice zajímavé. Je poměrně dost autorů a tím pádem i dost layoutů. Některé vypadají například jako GRID, jiné jsou zcela originální. Některé layouty jsou zaměřené čistě na raid, další zase jen na player, target a grupu. Pokud se vám některý layout líbí, určitě se vyplatí oUF vyzkoušet. Třeba narazíte na nějaký dobrý kousek.

Teď ale přicházíme k další věci a tou je možnost konfigurace. Většina oUF layoutů disponuje velmi malou nastavitelností. Velmi často se dá dost věcí nastavit v LUA souborech, ale to není to pravé ořechové pro běžného uživatele. Proto také můžete skončit u několikahodinového hledání toho pravého oUF, které splňuje vaše priority. Toto hledání může být samozřejmě neplodné.

Jaké si vybrat Unit Frames a kam s nimi?

Při tvorbě vlastního User Interface bývá rozložení Unit Framů jednou z nejdůležitějších věcí. Velmi přitom záleží na vaší roli, jste-li tank, DPS nebo healer. Také je nutné vědět, co vlastně od vašich unit framů očekáváte. Jednotlivé unit frames addony můžete samozřejmě kombinovat. Například mít Pitbull jako player, target a ToT a pro zobrazení party a raidu používat třeba GRID nebo VuhDo.

Healerům doporučuji vybrat si některý z healovacích addonů (GRID, Healbot, VuhDo). Jste-li healer začátečník, doporučuji začít s Healbotem. Je velmi intuitivní a skvěle se hodí do začátků. Před pokročilejšími healery však stojí volba. VuhDo nebo GRID. Vybrat si musíte sami podle toho, čemu dáváte přednost. Healeři by měli mít o raidu či partě přehled, proto ve většině případů dávají raid unit frames addony na dobře viditelné místo na monitoru. Nejlépe ke spodnímu okraji na střed. Player, target a podobné framy nejsou pro healery příliš důležité, a tak je nemusí mít tak propracované a viditelné.

Tanci nemusí mít raid framy tolik podrobné jako třeba healeři. To ale neznamená, že je proto budete přehlížet. Mějte je na dobře viditelném místě a důležité je, abyste mohli rychle zasáhnout, když někdo přeagruje nebo je v problémech. Oproti healerským framům mohou být vaše raid framy o dost menší. Získáte tak spoustu cenného prostoru. Player, target, ToT a další podobné framy jsou pro tanka důležité. Měl by mít přehled o tom, koho tankuje, koho má boss v targetu a také o ostatních tancích a jejich buffech a debuffech.

DPSka kladou na raid framy malý důraz. Mají je, aby věděli, kdo je v raidu, kdo má koho v targetu, kdo má jaký debuff, který lze občas dispellnout atd. Raid Framy mohou být uklizené v zapadlém koutě monitoru, ale player, target, tot, atd… musí být detailní.

Závěr

To by bylo ode mě k unit framům vše. Snad jsem vám alespoň trochu pomohl. Kritice a připomínkám se nebráním.

Komentáře

Přidávání komentářů vyžaduje přihlášení.

Kvetak

24. Listopadu 2016 v 18:11:47 | Nováček

Zdravim, potreboval bych pomoc s nastavenim Vuhdo, nejak se mi nedari prinutit addon aby pridaval hrace v combatu. Umi to vubec? Healbot myslis ze ano. Diky za rady

Bazény, zastřešení ALBION Group, a.s. ZDROJ.cz - katalog odkazů Katalog odkazů TopLink Príma internet Cesky vyhledavac CENT.CZ Addwebsite.eu TOPlist
Výměna odkazů :: optimalizace PageRank.cz
Kontaktujte nás na ICQ 301201191 | nebo 367080819