Zábava a Hry / PC Hry - Recenze / Need for Speed: Carbon
Dnes je 23. 07. 2024 a svátek má Libor
čas čas čas čas čas čas Právě používáte prohlížeč Neznámý
Novinky   ||   < World of WarcraftZábava a HryTitan QuestDiablo 3 >

Need for Speed: Carbon

Autor: Barnews / 1. Června 2010 / Přečteno: 1518x

Devátý díl (Most Wanted) této pravidelné série byl skutečnou střelou vedle a dozajista to v hloubi duše věděli i v Electronic Arts. Možná se najde spousta jeho zastánců, kteří si budou NfS Most Wanted bránit, ale tento fakt, že byl Most Wanted slabým dílem, již nikdo nezastře. Naštěstí se rok s rokem sešel a EA vydali nápravu v podobě Need for Speed Carbon (NfS Carbon), které sice nedělají díru do světa, alespoň ale napravují pokřivenou reputaci. Pojďme se tedy mrknout, jak to dopadlo.

Kroky správným směrem

Po prvních pár okamžicích strávených ve hře mi náhle přišlo něco divné. A nejen mě. I kolem přihlížející, kteří s napjetím sledovali vše co se na monitoru mihlo, začali rychle remcat a nadávat. Stejné úvodní auto jako v Most Wantedech, podobní lidé a podobný scénář. Jako když se díváte na film a při každé druhé scéně si říkáte: Neviděl jsem to už v prvním díle? Prostě vopruz. Po úvodním hněvu a rozrušení se však vracím ke hře a zjišťuji, že i přes návaznost na předešlý díl jde o mnohem zábavnější kousek.

Vše se údajně točí kolem šlohnutých peněz a průběhem hrou postupně poodhalujete, jak to vlastně bylo. Jenže od konce vás dělí spousta závodů a tak začínáte od píky. K dispozici máme zase jedno město a po vzoru Undergroundů dvojek se do něj vplížíme pod rouškou temné noci. Ve městě jsou kromě vás ještě 4 další gangy a ty ostatní menší závodnické klany jsou zde jakoby pod jednou vlajkou. Město je dále rozděleno na území a právě ta vlastní jednotlivé klany. V každém takovém území je několik závodů postupně se zpřístupňujících a pokud vyhrajete více jak 50 procent závodů v dané lokaci, území je vaše a stejně tak odměna. V postupu hrou máte celkem slušnou volnost, ale i přesto vás hra jemně vede za ručičku. Přivlastňujete si území, bohatnete, odemykáte si nová auta, ty si pomocí spousty tuningu tuníte a vylepšujete a také dostáváte speciální karty, za které pak získáváte odměny. Postupem hrou odhalujete příběh a přibíráte nové kámoše do klanu.

Jestli si teď mnete oči, jestli náhodou nevidíte ze samého jasu monitoru nějaké bludy, tak vězte, že vaše oči jsou v pohodě a v NfS Carbon máte opravdu možnost najímat si do klanu pomocníky (max 3). Ti vám kromě pomoci v závodech, kdy buď hledají zkratky, likvidují protijezdce či vás nechávají se s nimi vyvážet ve vzdušném pytli, dávají i zajímavé bonusy. Jedná se třeba o menší riziko zásahu policie, více peněz z výher nebo možnost tunění auta pomocí Autosculpt. Svým stylem hra trochu působí jako Underground 2 se špetkou nových nápadů a vychytávek okořeněných dobrými věcmi z Most Wantedů. Bohužel však atmosféra Undergroundů 2 je pořád nepřekonána, neboť zde nehledáte žádné obchody, tudíž vás nic nenutí jezdit po městě. Undergroundy 2 jsem si opravdu vychutnával, hledal jsem nové obchody, jezdil po městě pro závody atd... A bavilo mě to. Zde je však vše přístupné rovnou z menu. Nemáte prostě šanci sžít se s městem, což mi vadí.

Jak jste si jistě všimli v předešlých řádcích, je tu i všudypřítomná policie. Není však už tak frustrující a je zde opravdu jen jako zpestření a doplněk. Díky bohu za to a za spoustu dalších věcí, které se od Most Wantedů zlepšily a vyvážily. Kupříkladu na takovém tuningu je vidět, že se v EA neváleli, ale občas dokonce i zapojili mozky. Samozřejmě si zde nakupujete různé díly jako nové elektrody na kola, spoilery, střešnice, křídla, kapoty či body kity. A pokud je vám toto málo, jistě vás potěší novinka zvaná Autosculpt, kde si můžete jednotlivé části vozu upravovat. Děláte škvíry do kapoty, upravujete si křídla dle libosti a totéž platí o předních i zadních spojlerech, elektrodách, výfuku a střešnicíh. Navíc ve hře jsou celkem 3 druhy aut - Muscle (silná americká auta jako dodge, mustang, camaro...), Exotic (auta typu lamborginy, porsche, mercedes...) a Tune (klasické auta na tunění jako třeba Skyline, Supra, Rx-7 atd...) a každé z nich má jiné tunění. Tím výčet zlepšení tuningu ještě nekončí. Jsou tu ještě barvy, vynily a nálepky, kterými zdobíte své fáro. Druhů barev je zde opravdu hodně a s vynily na auto také nemám výhrad. Není jich sice přehršel, ale narozdíl od minulých dílů si je zde můžete již velmi efektivně kombinovat, barevně ladit a dokonce natáčet, zmenšovat a přemisťovat kamkoliv po autě. To to trvalo. Dále tu jsou ještě vylepšení výkonu jako lepší brzdy, nitro, tlumiče, turbo atd... Ještě zbývá jen podotknout, že neony tu nejsou a i přes výrazné oživení tuningu to pořád není stoprocentně ono.

Stále arkáda

Ve hře najdeme několik starých a klasických druhů závodů, jsou tu však i některé nové, jiné změněné a třeba s takovými dragy (budiž jim země lehká) se tu vůbec nesetkáme. Ze starých známých tu jsou klasické závody na kola, sprinty z bodu A do bodu B, speedtrapy a chechpointy. Z těch nových tu jsou závody v kaňonu mimo město a také duel, což je speciální závod v kaňonu. Je rozdělen na dvě části. V té první stíháte svého protivníka a podle úspěšnosti získáváte body. V druhém kole se role obrací a vy musíte body uhájit. Jedná se o velmi zajímavý druh závodu. Velkou změnou prošly drifty, kde je vaším cílem dělat co nejlepší smyky. Jezdí se v kaňonu i na speciálních tratích. Avšak od minulých dílů kde jste se s autem pohybovali z jedné strany na druhou, zde musíte spíše dělat co nejdelší série jednotlivých smyků v co největší rychlosti aniž byste tvrději narazily do zdi. čím větší rychlost, tím více bodů a čím více smyků po sobě, tím větší násobitel bodů.

Shrnuto a podtrženo

O Grafice se více rozepisuji ve složce konfigurace. Osobně si však myslím, že je příliš přeblýskaná a auta jsou při defaultním nastavení přeodleskovaná. Hra je ve svých základních grafických nastaveních špatně nastavená, tudíž doporučuji se mrknout na naši konfiguraci. Soundtrack je podle mě celkem povedený avšak při hře sem jej až na výjimky nevnímal. S muzikou k FlatOutům 2 se nemůže rovnat. A to samé platí i o celé hře. Podíváme-li se na NfS Carbon s nadhledem, poznáme klasickou závodní hru, která má stejné základy jako první díl Undergroundů. Jenom to pozlátko se stále mění a nápady přicházejí a zase odcházejí, zatímco fyzikální model a scénář celé hry, jejíž děj nemůžete ovlivňovat se nemění. Lituji, ale takto si život závodníků jezdících ve vytuněných kárách žijících ze dne na den a získávajících respekt a bohatství nepředstavuji. Pořád je to ale hra, která vás chytne a baví, i když ve skrytu duše nejste úplně spokojeni. Když k tomu navíc započtete cenu, která je mnohem vyšší jak u Flat Out 2, měli byste pořádně přemýšlet, zda zakoupit právě NfS Carbon.

Klady +++

 • Jakáž takáž motivace je zpátky
 • Tuning se rapidně zlepšil, především vynily
 • Rozdělení vozů do tří tříd.
 • Kaňon
 • Policejní zpestření

Zápory ---

 • Příliš krátké
 • Grafika je příliš přeblýskaná
 • Parťáci jsou dobrý nápad, ale nedotažený
 • Stále téměř žádný model poškozen
 • Nakupujete součástky z garáže, nehledáte obchody
 • Dragy jsou úplně pryč

Hodnocení 79%

Komentáře

Přidávání komentářů vyžaduje přihlášení.

Bazény, zastřešení ALBION Group, a.s. ZDROJ.cz - katalog odkazů Katalog odkazů TopLink Príma internet Cesky vyhledavac CENT.CZ Addwebsite.eu TOPlist
Výměna odkazů :: optimalizace PageRank.cz
Kontaktujte nás na ICQ 301201191 | nebo 367080819